تاریخچه شهر زهان


زهان شهری است در استان خراسان جنوبی. این شهر در بخش زهان از توابع شهرستان زیرکوه قرار دارد. این منطقه ابتدا به نام «زه‌آب» بوده یعنی محل جوشش آب که به تدریج به تغییر لهجه به نام زهان در آمده‌است.
 
عمده در آمد اهالی این منطقه از طریق کشاورزی است که زرشک بیشترین سطح زیر کاشت را به خود اختصاص داده‌است. جمعیت این شهر در سال ۱۳۸۵ برابر ۷۰۷ نفر گزارش شده‌است.

در کتاب بهارستان مرحوم آیتی به نقل از نزهه القلوب حمدالله مستوفی (پانویس) که در قرن  هشتم نگارش یافته است  چنین آمده است :
(از قرای زیر کوه یکی زهان است که از قدیم مدرسه و مسجد داشته و علمای فاضل پرورده .و دیگر قریه افین است که معلوم است در سابق ام القرای آن ولایت بوده از آثارش قدمت و عمران آن ظاهر است من جمله مسجدی در آنجاست که بنیانش منیع و ایوانش رفیع بوده و با خط طغری بر اطراف ایوان آن خطوطی گچ بری شده است))
حمدالله مستوفی می نویسد که زیرکوه ولایتی است که سه قصبه دارد اسفدن، آبیز و شاه رخت  گویند؛ در این ولایت پنبه و غله و ابریشم و انگور بسیار باشد و آب، همه از کاریز است نویسنده گوید: هم از قرای زیرکوه یکی زهان است که از قدیم مدرسه و مسجد داشته و علمای فاضل پرورده و دیگر قریه افین که معلوم است در سابق ام القرای آن ولایت بوده است. 

مسجد جامع زهان

مسجد جامع زهان در طول دوره های تاریخی تحت تاثیر دو عامل زلزله و سیل چندین مرتبه تخریب و بازسازی شده است که آخرین بار در سال 76براثر زلزله ویران گردید.بنای اولیه این مسجد در دوره صفویه احداث گردیده است. موقعیت آن در بخش میانی زهان و در جوار رودخانه واقع شده شکل و فرم پلان آن بامسجد جامع قاین و افین تفاوت دارد. دارای یک ایوان رفیع و دو غرفه در اطراف آنست  و شبستانی ندارد. درب ورودی از ضلع شمال غربی بوده و ایوان رفیع آن گچکاری شده و بر بالای ایوان تاریخی از گچکاری سال 1322ه.ق مشهود است. در انتهای ایوان محرابی ساده دارد. مصالح ساختمانی در پاکار از سنگ و ملات و ساروج و آجر وگچ با ترکیبی از گل می باشد. در میان دیوارها قطعات فراوانی از چوب بکار رفته تا استحکام ساختمان را بیشترنماید.
در اطراف صحن تعدادی غرفه جهت عبادت و استراحت مومنین بوده است.درطرف راست ایوان بزرگ کتیبه وقفی نصب شده که تاریخ آن مربوط به سال 1281ه.ق است. مضمون آن پیرامون موقوفه ای از وقف آقا رضا ابن حسن خان می باشد.

محصولات کشاورزی:
زرشک یکی از محصولات استراتژیک شهر زهان می باشد و این شهر مقام نخست تولید زرشک در دنیا را دارد و قطب تولید زرشک محسوب می شود.  زرشک درختچه‌ای تیغدار به طول ۱ تا ۵ متر است. چوب آن به رنگ قرمز، قهوه‌ای یا زرد است. برگ‌های آن بیضی شکل با دندانه‌های اره‌ای و میوه اش قرمز رنگ بیضوی شکل و ترش مزه‌است. به ریشه
ٔ درخت زرشک «آئر خیس» گفته می‌شود.


خواص دارویی زرشک

سبوس و ریشه زرشک حاوی انواع بسیاری از مواد شیمیایی به نام آلکالوئید ایزو کیتولین است. دانشمندان و محققان این ترکیبات را در طول سالیانه متمادی مورد تحقیق و بررسی قرار داده اند، ولی پی بردند که آنها در واقع خواص آنتی بیوتیکی دارد. برخی ازآنها باعث پائین آوردن تب، کاهش تورم و فشار خون شده و به تنظیم ضربان قلب و انقباض عضلات قلب کمک می کنند. برای برطرف کردن سوزش ادرار مفید است، واریس را درمان می کند قابض است و تقویت کننده قلب و کبد است و برای برطرف کردن بیماریهای کبدی مفید است این گیاه درد مفصلی روماتیسم و تورم را تسکین می بخشد. 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر